Kultūras un izklaides perons

Sagaidot nerimstošu rosību topošajā biroju kvartālā, no kultūras izklaides celtnēm pirmais tiks pabeigts Hanzas Perons.

Industriālā mantojuma piemineklis pie paša Pulkveža Brieža un Hanzas ielas stūra jau tagad top par daudzfunkcionālu sabiedrisko telpu. Līdz pat 2300 apmeklētāju te varēs vienlaikus baudīt koncertus vai pulcēties uz izrādēm, sava vieta un iespēja ir paredzēta arī mākslas galerijai un dažādu nozaru izstādēm.

Ēkai nav noteikts arhitektūras pieminekļa statuss, tomēr tā atrodas Rīgas vēsturiskā centra aizsardzības zonā un ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Lielā mērā tā ir vienīgā arhitektoniskā liecība par nozīmīgu Rīgas tirdzniecības un rūpniecības attīstības posmu. Tagad tā tiek rekonstruēta saskaņā ar Sudraba arhitektūras biroja arhitekta Reiņa Liepiņa piedāvāto projektu, nodrošinot neatkārtojamu vēsturisku auru tur rīkotajiem pasākumiem.

Ēkas rekonstrukcijas vīzijā ietilpst tās vēsturiskā veidola saglabāšana un mākslinieciskas rotaļas ar to — piemēram, dizainā tiks izmantots arī sliežu posms. Jau projektēšanas gaitā tika aptaujāti dažādi pasākumu rīkotāji, lai apzinātu viņu vajadzības un gaidas. Tika piesaistīti pasaules līmeņa speciālisti, lai veidotu optimālu akustiku.

Ar cieņu pret mantojumu

4 400 m2

telpu kultūrai un mākslai
  • Vēsturiskā preču stacijas noliktava iegūst jaunu elpu
  • Vārti no Rīgas jūgendstila rajona uz New Hanza

Projekts paredz bijušo staciju iestiklot pa perimetru, ieskaitot arī jaunu jumta konstrukciju. Stiklojumam dienvidaustrumu, dienvidu un dienvidrietumu daļā no ārpuses paredzēta dubulta fasāde — vertikāls dēļu apšuvums, izveidojot noēnojumu. Rietumu fasādē, pret Pulkveža Brieža ielu, priekšā stiklojumam paredzēti bīdāmi dēļu vairogi, reizē atrisinot noēnojumu un estētiski turpinot dzelzceļa infrastruktūras tēmu. Esošās koka un metāla jumta konstrukcijas paredzēts saglabāt reizē kā dekoratīvu elementu un arī nesošo konstrukciju, kurā var iekārt izstāžu mākslas darbus un pasākumu aprīkojumu.

Līdz ar to iekštelpa pilnībā saglabās savu noliktavas tēlu — kā pateicīgu fonu, uz kā izcelties tur rīkotajiem pasākumiem. Šie pārveidojumi pilsētas telpā vēstis par noliktavas pārtapšanu elegantā kultūras būvē. Rekonstrukcijas ideja paredz, ka ēkas mērogs tiks vizuāli un emocionāli palielināts, jaunajā Rīgas centrā iekļaujot vēl vienu atsauci uz pilsētas bagāto pagātni.

Jau pavisam drīz, 2019. gada pavasarī, Hanzas Perons vērs durvis un sagaidīs pirmos apmeklētājus, kļūstot par vietu, kur sastopas un mijiedarbojas māksla, kultūra un svinīgie pasākumi.