Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejs

Pēdējo gadu desmitu laikā laikmetīgās mākslas muzeji ir vienas no spilgtākajām zīmēm, kas padara pilsētas par īstām metropolēm, bet arhitektus — par tā sauktajiem starhitektiem, savas nozares zvaigznēm.

Savā ziņā topošais Laikmetīgās mākslas muzejs ir daudz lielāks par New Hanza, Rīgas centru vai pat visu Rīgu. Pilnībā īstenojot savu potenciālu, tas taps par tādu pašu valsts vizītkarti kā Tate Modern Londonā, MoMA Ņujorkā vai Pompidū centrs Parīzē.

Starptautiska konkursa rezultātā par atbilstošāko piedāvājumu topošā muzeja veidolam tika atzīts Lielbritānijas arhitektu biroja Adjaye Associates un viņu Latvijas partneru AB3D kopdarbs. Konkursā arhitekti tika aicināti radīt ēku, kas atbilstu šī reģiona klimatiskajiem apstākļiem, iedzīvotāju mentalitātei un muzeja funkcijām.

Arhitekti uz šo aicinājumu atbildēja, radot muzeja veidolu ar atsauci uz raksturīgajām jumtu ainavām, caur kurām dzidrā ziemeļu gaisma nonāk iekštelpās. Par muzeja tapšanu rūpējas fonds, kuru 2014. gadā dibināja četri mecenāti: Ernests Bernis, Oļegs Fiļs, Ināra un Boriss Teterevi.

Muzejs šobrīd ir projekta izstrādes pēdējā posmā, un ir plānots, ka tā būvprojekts tiks sagatavots līdz 2018. gada beigām, lai tad varētu uzsākt celtniecības darbus.

Muzejā iecerēts izveidot Baltijā plašākās laikmetīgajai mākslai paredzētās izstāžu telpas, 200 sēdvietu auditoriju performancēm, skaņu mākslai, koncertiem, konferencēm; lasītavu, mākslas studiju, kafejnīcu un bērnistabu, no kurām ikviena muzeja telpa kalpos tā galvenajam mērķim — uzturēt mājvietas un piederības sajūtu, ko veido atvērtība dažādajam, radošais gars un laikmetīgās mākslas rosināts domātprieks. Celtniecība notiks 6000 m2 platībā, savukārt pati ēka pēc pabeigšanas piedāvās 7700 m2 telpu platību trīs stāvos.

7 700 m2

iedvesmai
  • Unikāls valsts un privātā finansējuma sadarbības projekts Latvijā
  • Svaigas telpas jaunā laikmeta darbu prezentēšanai
  • Satriecošs sera Deivida Adžeja radīts dizains